fbpx
Kolo roku

Hromnice / Imbolc

Hromnice se slaví 1.února. Uprostřed zimy, mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností.

Pohanské kolo roku symbolizuje životní cyklus ženy. V zimě se drží u moci stará, moudrá a cynická stařena. Rituálem Hromnic volaly ženy mladou a nezkušenou Ostaru, aby přinesla jaro a vzbudila přírodu. Než však stařena zmizí ze scény a je definitivně vynesena jako „Morana“, můžeme jí odevzdat to, co nám už neslouží.

Jsme stále v temné části roku a jistá zasmušilost je na místě. Naši předkové byli více odkázáni na přírodní cykly. Dralo se peří, občas se uspořádal bál, žilo se pospolitostí, práce venku bylo málo a zásoby se tenčily. Všichni toužebně čekali na jaro.

My jsme sice v teple a pracovní proces je nepřerušen, ale i tak je leden a únor nejtemnější částí roku. Eltodo sundalo vánoční světýlka, tma je už odpoledne, obchody zejí prázdnotou, blíží se daně.

Temná část roku nás obrací do sebe, je čas introverze a „spodní vlny“. Pochmurná nálada nás drží v našich stínech (jak to výstižně nazval Jung), tak je dobré toho času využít a trochu se tu porozhlédnout.

Stinné stránky naší osobnosti jsou totiž stejně silné, ne-li silnější, než ty světlé. Rovnováha vesmíru, dobra a zla, plusu a mínusu – to všechno značí, že svět není jen „dobrý“. Ani my ne. Přiznání si našich temných stránek a pátrání po nich je velmi ozdravné. Slouží k integritě, tedy celistvosti osobnosti.

Když máme tu sílu si to přiznat, můžeme se o rituálu Hromnic zbavit toho, co už nám v životě neslouží a máme to jen jako zátěž. Odevzdat vládnoucí cynické stařeně část své temnoty.

V ženském Kole roku se můžeme po svých stínech společně porozhlédnout, tento rituál společně prožít a odejít do jara lehčeji…

Tady je odkaz na celý cyklus setkání. Celé Kolo roku nám umožňuje odhazovat a zbavovat se, ale i budovat, přát si, vizualizovat. Podívat se po všech částech naší osobnosti. Naši předkové to měli celkem dobře vymyšlené…

Podobné příspěvky:

Mám zájem: