fbpx
To temné v nás

Obhajoba vzteku

Vztek je jedna z nejzatracovanějších emocí. Počínaje dětským vztekem, protože „hodný chlapeček/holčička se nevzteká“. A v dospělosti na tom nejsme s přijetím vzteku o nic lépe. „Podívej se na ní/něj, neumí se ani ovládat..“

Takže k čemu je nám vztek? Je to poslední instance na obranu našich osobních hranic. Většinou nastupuje potom, co jsme ignorovali všechny ostatní možnosti a nebránili se. Takže velmi důležité znamení o tom, že v našem životě není něco v pořádku a my sami sebe už dlouho nerespektujeme. Krom klasického vzteku v hádce nebo jiné argumentaci je často je reakcí na pasivní agresi, manipulaci nebo dlouhodobé drobné zneužívání. Terčem jsou i věci, které nemůžeme změnit: křivda, nespravedlnost, úmrtí blízkého člověka. A protože vztek je viditelnější než pasivní agrese a manipulace, dostane ten vzteklý za uši ještě podruhé, za ten vztek… Je i spoustu neadresných vzteků, třeba na politickou situaci, na instituce, systém. A pak taky vztek obrácený proti sobě.

Je to fyziologická reakce připravující nás na obranu nebo útěk. Máme právo prožívat to, co cítíme. Chceme být bráni vážně. Odsouzení nebo zakázání jakékoliv emoce způsobí obvykle jen to, že se potlačí do nevědomí a dál nás ovládá. A ukládání negativních emocí v těle způsobuje jen nemoci. Pokud ho jen systematicky potlačujeme, neprojevujeme a dusíme, tak se z nás stane natlakovaný papiňák (pro mladší generace – tlakový hrnec 🙂 ). Takový člověkopapiňák pak reaguje podrážděně na prkotiny a především sám sebe dusí. A nakonec to odnese naše zdraví.

„Pro někoho může být těžké přijmout některé negativní emoce, ať už svoje nebo emoce druhých, a volí přístup, který jde proti emocím s cílem je potlačit a odstranit. Odsoudit a zakázat negativní emoce neznamená, že je už nebudeme prožívat. Naopak – často ještě zesílí, i když se je současně snažíme skrýt. Můžeme emoce skrývat, potlačovat nebo vytěsnit, tím však dosáhneme jedině toho, že s nimi ztratíme vědomý kontakt, ale dál budeme jednat pod jejich vlivem.“ (Respektovat a být respektován, Pavel Kopřiva, Jana Nováčková)

Zajímavou souvislost se vztekem zkoumal Wilhelm Reich, který studoval spojitosti bioenergetiky (tedy vědy zabývající se naší životní energií) a rakoviny. Ačkoliv jeho léčení orgonem bylo považováno za sporné, tak i jeho následovníci museli souhlasit s tím, co charakterově spojuje všechny pacienty nemocné rakovinou. Spojovalo je chronické zadržování sexuality nebo chronický emocionální klid: „Buď člověk blokuje abreakci silných emocí navenek, ale nadále je niterně prožívá – prožívá je v návalu úzkosti nebo vnitřního rozrušení – obojí následek zadržovaného vzteku. Nebo organismus reaguje procesem vnitřního ústupu, izolace, rezignace, odnětí energie afektům. Studium osobností pacientů s rakovinou ukázalo, že se u nich kombinovalo sexuální zadržování s charakterovou rezignací…. V typickém případě skýtal takový pacient obraz chronického emocionálního klidu.“ (David Boadella, Wilhelm Reich: průkopník nového myšlení)

Takže co se vztekem? Především napřed řízeně vypustit ten papiňák. Jsou na to techniky a cvičení. Pokud vás napadne třeba boxovací pytel, nejste daleko od pravdy. A pak naučit se ho prožívat vědoměji a transformovat a kultivovat jeho sílu. (více o workshopu AGNER GAME: Tvořivý potenciál vzteku)

A až vypustíte ten papiňák a vztek přijde znova, je podstatné ho sledovat a najít jeho opravdový zdroj. Vztek se často přesměrovává: Naštve mě šéf – seřvu manželku. Seřve mě manžel – pustím to do dětí. Maminka mi vyhubuje – praštím psa… Koukněte, odkud vítr opravdu vane. Šéf váš vztek unese rozhodně lépe než děti.

No a když už budete tady, budete ho umět určitě i nahradit jinou komunikací a bránit své hranice dříve a lepším způsobem.