fbpx
Kolo roku

Yule, svátek zimního slunovratu

Severské legendy vyprávějí příběh o bohu Slunce, o krásném Baldrovi, synovi Odina a Frigg. Zářil kam přišel a všichni ho milovali. Měl však zlé sny o konci světů, vražedné době a o tom, že nastane ragnarok – konec světa: slunce i měsíc pohltí obrovský vlk. Svěřil se ostatním bohům a Odin, jeho otec, se v přestrojení vydal hledat vědmu, která by mu vyložila Baldrovi sny.

Až na konci světa našel hrob té vědmy a přivolal si ji ze záhrobí. Ta mu oznámila, že už se v podsvětí na Baldra všichni těší, protože brzy zemře. A Slunce už nikdy nevyjde. Matka Frigg, nejmocnější z bohyní, se rozhodla proroctví zabránit. Obešla celý svět a každá rostlina, každé zvíře, všechno živé, všechny kameny i všechny živly, jí museli slíbit, že Baldrovi nikdy neublíží. Jen na jedninou rostlinu zapomněla – na jmelí. Připadalo jí bezmocné a neškodné. Vždyť ani nemá žádné své kořeny, jen parazituje. To zjistil proradný Loki, Baldrův bratr, bůh lsti, vychytralosti, falše a jiných špatných vlastností. Rozhodl se napomoct Baldrově smrti.

Bohové vyzkoušeli, jak sliby dané Frigg skutečně fungují. Když hodili na Baldra kámen, ten se rozpadl dřív, než se Baldra dotkl. Meče se mu vyhýbali. Dřevěné kyje odskakovali. Loki však vyrobil malý šíp ze jmelí a slepému bratru Hodovi namluvil, ať ho po Baldrovi hodí. Šíp se zapíchl do Baldrova těla a ten padl mrtev k zemi. S ním zemřelo i Slunce a zemi pohltila tma.

Legenda má dva známé konce: podle jednoho pokus vyžádat si Baldra zpět z podsvětí nevyšel a Baldr se tak vrátil na zem až po ragnaroku, po konci světa. Ve chvíli, kdy se na troskách starého světa rodí vše nové. Druhá varianta praví, že Frigg, Baldrova Matka a bohyně života, vrátila svému synovi život, ale Baldr se už nikdy nesměl dotknout země, jinak by ho bohyně podsvětí pohltila zpět.

Yule je tedy spojeno se smrtí slunce a s novým začátkem. Naši předkové udržovali po celou noc ohně, aby překonali tu nejtemnější dobu. A když Slunce druhý den ráno vyšlo, bylo to už do „nového světa“.
Křesťané využili svátků zimního slunovratu a zrození nového slunce k tomu, aby do této doby určili narození Ježíše, spasitele. A z Yule se staly vánoce.

Zlaté jmelí tak symbolizuje Baldrovo znovuzrození, a musí viset, aby se nedotklo země. Jehličnaté neopadavé stromky zase věčný život, který překoná i temnotu a zimu.

Zítra pořádám pro přátele rituál Yule. Do nového života si můžeme přát co chceme a poslat to rovnou branou do vesmíru. Oheň přes noc udržíme alespoň na našich svíčkách, takže si můžete být jistí, že 23.12. slunce zase vyjde 🙂

A jestli máte chuť prožít si příští kolo roku se mnou v ženském kruhu, jste vítány: podrobnosti najdete ZDE.

Podobné příspěvky:

Chcete mi nechat vzkaz, něco mi napsat nebo se rovnou objednat?