fbpx
Cesty po krajině duše

Ženská síla

Tohle sousloví mě už dlouho dráždilo. Hledání toho, co je ženská síla a jak se liší od té mužské. Někde to totiž splývá. Každou chvíli slyším, že jsem silná, ale mám pocit, že mě to odděluje od ženskosti.

Jsou ženy silné, které dokážou obstát ve světě mužů a prosadit se. Ženy silné, které se dokážou postarat o sebe, o svoje děti, přestože jsou na to samy. Ženy, které dokáží to, co muži. Ženy silné, které to nevzdaly, přestože byly opuštěny. Matky bojující za své děti. Ženy, které dokážou stát pevně za svým. Budovat, podnikat, být v politice. Řídit letadla i firmy.

Pak jsou božské archetypy ženské síly: archetyp Kálí, bohyně destrukce – kdy staré musí zemřít, aby mohlo nové vstoupit. Ničí a nosí smrt. Nebo odvážná Freya či božská lovkyně Bridgit. Amazonky i Xeny. Máří Magdalena jako nezpochybnitelná ženská síla spojená s mateřstvím, rozením a dáváním života. Pohanská Matka Země, která rodí a pohlcuje.

Ale jako bych s tím hledáním stále nebyla spokojena…

Pochopení ke mně přišlo jako dar v podobě jedné šamanské vize:

Všeobjímající temná jeskyně uvnitř země, vystlaná hebkým sametem, plyšovou trávou, krajkou a peřím, měkká a hebká, s lehkým svitem, aby bylo vidět, ale bylo příjemnější se tomu pološeru odevzdat, schoulit se do měkkého, nechat se pohltit a zavřít oči…

Tohle je esence ženské síly. Té pasivní energie, která je ale neuvěřitelně silná, protože je všeobjímající. Otevřená náruč. Poskytuje bezpečí a úkryt, je laskavá, nesoudí, hojí a léčí jen svou pouhou přítomností každého, kdo vstoupí. Je čistým bytím. Je silná, přestože nic nedělá, jen JE. Dává bezpodmínečné přijetí veškerého lidského trápení, trpělivost a laskavost. Dává potřebným svobodu kdykoliv vstoupit a pak nasycen a zahojen zase odejít. Nepoutá a neváže.

V jejích útrobách nacházejí v sobě bojovníci sílu, děti radost, trpící útěchu, básníci inspiraci, lovci rychlost a králové moudrost.

Tohle je jedinečná síla ženy.

V roce 2020 otvírám ženský kruh. Právě pro toho hledání v nás samých. Scházet se o svátcích prastarého kola roku a dopřát si zastavení, zamyšlení, dát si jasný záměr na další období a zpečetit ho rituálem.

Podrobnosti k sérii nedělních setkání Kolo roku 2020 v ženském kruhu najdete ZDE. Máte-li zájem, napište 🙂 Jako FB událost to najdete ZDE.

Chcete mi nechat vzkaz, něco mi napsat nebo se rovnou objednat?